KRISTOVA CHUDOBA JE VAŠE BOHATSTVÍ (2 KORINTSKÝM 8,9)
Kazatel
KRISTOVA CHUDOBA JE VAŠE BOHATSTVÍ (2 Korintským 8,9)
Jan Suchý, Ústí nad Labem, 17. prosince 2023
Blaze chudým v duchu, neboť jejich je království nebeské. Matouš 5:3
- Úvod: Štědrý den
Pokoj vám, Kristem milovaní svatí, milost vám a pokoj od Boha Otce i Pána Ježíše Krista. Znovu se v těchto dnech mluví více o štědrosti. Je to jistě spojeno s ročním obdobím a svátky, které přicházejí. Zejména děti už počítají dny, kdy už nastane ten Štědrý večer. Večer, kdy si lidé dávají dárky, aby přinesly druhým radost. Boží slovo povzbuzuje Boží děti ke štědrosti. Pavlův dopis církvi v Korintu je důležitým místem, kde nás Pán učí o štědrosti. Ta štědrost, ke které tu Pán skrze Pavla církev vede, má ale málo společného s rozmařilostí, jejímž cílem je utratit hodně peněz za okázalé dary pod stromeček. Štědrost v Písmu má lepší cíl: pomoci, kde je třeba, a to za cenu osobní oběti. Církev v Judsku procházela těžkou zkouškou. Jak ve Sk 11,28 prorokoval Agabus veden Duchem svatým, že po celém světě nastane hlad, tak se také za císaře Klaudia stalo (vládl 41-54 po Kr.). Církve v Makedonii a Achaji (tedy dnešní Řecko), spolu s dalšími, jako církev v Antiochii, se vedeny láskou rozhodly vytvořit fond, do kterého budou dávat peníze. Ty potom pošlou do Jeruzaléma jako pomoc tamní církvi. Ta sbírka trvala více než rok. Kde se vzala jejich štědrost? Pavel o tom píše:
- 2K 8:1 Chceme vám povědět, bratří, jakou milost dal Bůh církvím v Makedonii. 2 Tak se osvědčily v mnohém soužení, že z jejich nesmírné radosti a veliké chudoby vzešla jejich bohatá štědrost.
Z nesmírné radosti uprostřed jejich chudoby a soužení vzešla bohatá štědrost. Církev v Korintě ale trochu zaspala. I oni už před rokem začali sbírku, ale ve svém úsilí polevili. Tak potřebují nyní povzbudit k vytrvalosti ve štědrosti, ke které se zavázali. Jak někoho povzbudíte? Pavel jim dává vzor: podívejte se na makedonské bratry. Ti jsou vytrvalí ve štědrosti, dávají do sbírky dokonce nad svoje možnosti – to znamená – sami se uskrovňují, aby mohli pomoci církvi v Judsku. Tak to je nádherný příklad štědrosti, která pomáhá potřebným v církvi. Ne z rozmařilosti, ne pro to, aby sklidila obdiv, ale prostě z lásky ke stejným hříšníkům, kteří poznali Krista a nyní jsou to Boží děti, stejně jako církve v Makedonii, Achaji i Asii. Pomáhají z nesmírné radosti, která vzešla v jejich srdci. Kéž i my dnes zakoušíme něco z takové radosti ze stejného důvodu jako makedonští. Ale to není jediný příklad štědrosti, kterým Pavel Korintské křesťany povzbuzuje. Podívejte se do v. 9:
- 9 Znáte přece štědrost našeho Pána Ježíše Krista: byl bohatý, ale pro vás se stal chudým, abyste vy jeho chudobou zbohatli.
Jako by říkal: jestli se chcete dozvědět, jak vypadá opravdová štědrost, podívejte se na svého Spasitele, na Ježíše Krista. Jestli chcete vidět vzor pro svou štědrost, obraťte svůj pohled k němu. Jestli chcete zakoušet stejně nesmírnou radost, jako církve v Makedonii, obraťte nyní svůj pohled ke Kristu. On je zdroj štědrosti, u něj se jí učíme. Tak jaká je ta Kristova štědrost?
- Vy znáte štědrost našeho Pána Ježíše Krista
- Jste účastníky Boží milosti, štědrosti
Ta první věc, kterou se tu učíme je, že máte ohromné privilegium, velikou výsadu oproti mnoha lidem, dokonce oproti většině lidí na světě. Ti štědrost Vánoc připisují všemu možnému – malé děti přijímají dárky od Ježíška, jakési neznámé osoby s nadpřirozenými schopnostmi; dospělí děkují jeden druhému za dary a jsou vděčni druhým lidem za jejich štědrost. Člověk je vděčný člověku. A to je dobré. Ale je to málo. Pořád to není dostatečné poznání, odkud pramení štědrost. Vy, kteří jste poznali svou bídu před Bohem, svou nespravedlnost a neschopnost milovat Boha, vy, kdo jste nemohli unést tíhu svých vin, své nespravedlnosti a poklonili jste se před svatým Bohem, abyste ve svém srdci vyznali: ty Bože všemohoucí, spravedlivý a svatý, ty jsi dal svého syna Ježíše Krista pro mou záchranu, pro mou spásu – vy jste nalezli život, vy jste poznali štědrost Pána Ježíše na sobě. Takovou láskou vás Bůh v Kristu zahrnul, že
- Kol 2:13-14 Když jste ještě byli mrtvi ve svých vinách a duchovně neobřezáni, probudil nás k životu spolu s ním a všechny viny nám odpustil. 14 Vymazal dlužní úpis, jehož ustanovení svědčila proti nám, a zcela jej zrušil tím, že jej přibil na kříž.
Ano, vy znáte štědrost našeho Pána Ježíše Krista! Místo, abyste dostali spravedlivou odměnu za své hříchy, za svou nevěru ke svému Stvořiteli, za odmítání jeho samotného – on se smiloval. Jistě je v jeho moci potrestat váš každý hřích – a on to již udělal – místo nás dal Ježíše, aby na kříži za nás zaplatil. A Ježíš Kristus? To je jeho štědrost, ten největší dar, jaký jsme kdy mohli dostat. Dal nám sám sebe. A vy jste ho poznali. Bůh vám kvůli Kristu, v něhož jste uvěřili, odpustil hříchy! Nyní jste svobodní od hříchu a jeho mzdy – od věčné smrti v pekle,
- `daleko od Pána a slávy jeho moci´ (2Tes 1:8-9)
Vy znáte štědrost našeho Pána Ježíše Krista. Chodíte každý den v důvěře jeho štědrosti. Vy ho znáte tak, jak ho svět nemůže znát. Jste požehnaní! Jaký to důvod ke chvále Pána! Jaký to důvod k neutuchající vděčnosti!
- Ježíš je milostivý, štědrý
A to je myslím to druhé, co je v našem verši je podtrženo tučnou čarou: jak Ježíš je milostivý, jak je štědrý. Slovo použité v tomto verši je pro štědrost je v řečtině doslova „milost“. A tak ji překládají všechny české překlady, které jsem prošel. Kromě ekumenického. A opravdu, v kontextu našeho oddílu ve 2 Korintským 8,1-9 je to dobrý překlad. Kristus je zde dán za příklad milosti ve smyslu hmotných věcí: církve dávají především peníze do společného fondu, aby mohly pomoci judským církvím. Ano, Kristus je k nám štědrý v materiálních věcech: On Bůh se stará o své děti v tom, co tady na zemi k životu potřebujeme. Není to tak? A jak často? O Vánocích? Ne. Každý den. Znovu a znovu o nás pečuje ve dne v noci. Pán Ježíš zástupům vysvětloval Boží vytrvalou péči. Ať spíme či bdíme, Bůh se o nás stará:
- Mt 6:25-33 Proto vám pravím: Nemějte starost o svůj život, co budete jíst, ani o tělo, co budete mít na sebe. Což není život víc než pokrm a tělo víc než oděv? 26 Pohleďte na nebeské ptactvo: neseje, nežne, nesklízí do stodol, a přece je váš nebeský Otec živí. Což vy nejste o mnoho cennější?
- 27 Kdo z vás může o jedinou píď prodloužit svůj život, bude-li se znepokojovat? 28 A o oděv proč si děláte starosti? Podívejte se na polní lilie, jak rostou: nepracují, nepředou - 29 a pravím vám, že ani Šalomoun v celé své nádheře nebyl tak oděn, jako jedna z nich. 30 Jestliže tedy Bůh tak obléká polní trávu, která tu dnes je a zítra bude hozena do pece, neobleče tím spíše vás, malověrní? 31 Nemějte starost a neříkejte: co budeme jíst? Co budeme pít? Co si budeme oblékat? 32 Po tom všem se shánějí pohané. Váš nebeský Otec přece ví, že to všechno potřebujete. 33 Hledejte především jeho království a spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno.
To je Boží štědrost – můžeme chodit do práce a vydělávat na živobytí našich rodin. Dokonce žijeme ve státě, kde funguje důchodový systém. To je Boží štědrost. A přece znamená štědrost Pána Ježíše více než oděv, jídlo a střecha nad hlavou. On je štědrý, když dává své bohatství. Jaké je to bohatství, o které se s námi Bůh, Pán Ježíš, dělí?
- Byl bohatý, ale pro vás se stal chudým
- Bohatství Krista
Přemýšleli jste, proč je Kristus bohatý? Ano, první, co je nasnadě za odpověď, je jistě bohatství, které Pán Ježíš vlastní. Kdo je Ježíš? Vidíme ho především jako muže, který je umučen na golgotském kříži? V každém katolickém kostele takový kříž s ukřižovaným Pánem najdete. Mnohde, když jdete krajinou, míjíte kříže v lukách, jako výzvu k zastavení se a přemýšlení nad tím, co je nad námi, jak Pavel připomíná v listu Koloským.
- Kol 3:1 Protože jste byli vzkříšeni s Kristem, hledejte to, co je nad vámi, kde Kristus sedí na pravici Boží.
Ano, o Kristu je psáno, že mu patří vše!
- Kol 1:15-16 On je obraz Boha neviditelného, prvorozený všeho stvoření, 16 neboť v něm bylo stvořeno všechno na nebi i na zemi – svět viditelný i neviditelný; jak nebeské trůny, tak i panstva, vlády a mocnosti - a všechno je stvořeno skrze něho a pro něho.
Jemu patří všechno, co je stvořené! Co vidíme očima kolem sebe – stromy podle cesty, kopce za vsí, zvířata v lese. I člověk. I to, co člověk postavil – třeba domy. I to mu patří. Protože to je On, kdo vám dnes dům dává k užívání pro jeho slávu, a zítra jej může vzít pro jeho slávu. Patří mu i svět, který my očima nevidíme: andělé a nebeské království. A přece je jeho bohatství větší než toto všechno. Neboť všechno stvoření má počátek. Bylo stvořeno. Ale Otec, Syn i Duch svatý, Boží trojice, je věčná. Kristus je bohatý na prvním místě pro to, kým je. Je věčný Syn věčného Otce. A nebyla doba, kdy by nebyl ve vztahu lásky k Otci i Duchu svatému. Z Otce věčně vychází láska k Synu a Syn věčně miluje Otce. Kristovo bohatství je právě v tom, že je věčně spjat poutem synovské lásky k Tomu, který vždy byl, vždy bude a který jest. Ten, jehož jméno je „Jsem, který jsem“ (Ex 3,14). Kristus je bohatý především v tom, že je v náruči Otcově (J 1,18). A považte: tento Ježíš, ačkoliv bohatý bohatstvím, které nikdo, nikdo v celém vesmíru nedokáže napodobit, ani se mu přiblížit na dohled, tento přebohatý Ježíš se stal kvůli vám chudý….
- Stal se chudým
Kdo je chudý? Znovu, můžete mít málo věcí, skromně jídla, jedno oblečení. V očích světa chudý člověk. Ale jestli i ten, kdo má málo věcí, poznal Ježíše Krista a jeho spásu, jeho odpuštění a nyní chodí vírou v dokonané Kristovo dílo vykoupení, je bohatý pro věčnost! Co je pozemské bohatství? Nejmoudřejší z lidí, král Šalomoun, byl také nesmírně bohatý. Za jeho vlády nemělo stříbro cenu. Král měl v Jeruzalémě stříbra jak kamení (1Kr 10,23-27). A přece i Šalomoun odešel z tohoto světa zcela bez majetku. Nic si odsud nemůžeme odnést! Na Ježíše se lidé mnohdy dívají jako na vzor života v chudobě. Jaký měl majetek?
- Mt 8:19-20 Jeden zákoník přišel a řekl mu: "Mistře, budu tě následovat, kamkoli půjdeš." 20 Ale Ježíš mu odpověděl: "Lišky mají doupata a ptáci hnízda, ale Syn člověka nemá, kde by hlavu složil."
Zdá se, že Pán nelpí na pozemském domě. Majetek není v jeho službě důležitý.
Vidíme to i z průběhu jeho služby. Když Pán Ježíš procházel města a vesnicemi a přinášel radostnou zvěst o Božím království, tak jej i jeho 12 učedníků doprovázely ženy, které se o ně ze svých prostředků staraly. (Lk 8,1) Sami nic neměli, Bůh se o ně staral skrze ty ženy. A znovu, pokud by tato Ježíšova chudoba byla všechno, co pro nás udělal, pak takových chudých jsou na světě miliony a Ježíš by nebyl v ničem výjimečný. A přece se stal
- pro vás chudým, abyste vy jeho chudobou zbohatli. (9)
Kolik máte majetku? Pokud se Ježíšova chudoba týká majetku, pak byste všichni měli mít mnoho majetku – domy, peníze, auta a já nevím co ještě. Nejste tak bohatí? To nám právě pomáhá rozumět, že Ježíšova chudoba spočívala v něčem docela jiném. Stal se pro nás chudým. Kdy byl bohatý? Viděli jsme, že to bylo na věčnosti. Byl nejbohatší, protože byl s Otcem i Duchem svatým uprostřed vztahu čisté lásky, pravdy a spravedlnosti. Nejmenší stín hříchu nebyl vržen do tohoto nejnádhernějšího vztahu Boží Trojice. Ale kvůli nám se Ježíš stal chudým. A to se mohlo stát jedině na kříži Golgoty. Tam byl Kristus pro naši spásu ztotožněn s naším hříchem, jak píše apoštol Pavel ve
- 2K 5:21 Toho, který nepoznal hřích, kvůli nám ztotožnil s hříchem, abychom v něm dosáhli Boží spravedlnosti.
To, co se nikdy nestalo po celou minulou věčnost, to se nyní stalo vrcholem dějin světa i věčnosti: na Golgotě se Boží Syn stal kvůli nám hříchem. A v agonii této kosmické chvíle
- Mt 27:46 …. zvolal Ježíš mocným hlasem: "Eli, Eli, lema sabachtani?", to jest: `Bože můj, Bože můj, proč jsi mne opustil?´
Otec Ježíše opustil. Stal se pro nás opravdu chudým. Být odloučen od Boha je nejhlubší chudoba pro celou věčnost. Ale kdyby zde Boží láska s Ježíšem skončila, zapřela by Otcovu spravedlnost. Ale Bůh je spravedlivý, On ze své podstaty Boha nemůže být nespravedlivý. On je zdroj spravedlnosti. A bez jeho měřítka spravedlnosti bychom vůbec nevěděli, co to je. Ježíš zemřel kvůli našemu hříchu. To bylo spravedlivé, neboť
- mzdou hříchu je smrt (Ř 6:23)
Svou smrtí však dokonale, dostatečně, zaplatil za hříchy všech Božích dětí. Je dokonáno. Bylo zaplaceno. Petr kázalo Letnicích zástupům o vzkříšeném Ježíši:
- Sk 2:24-33 Ale Bůh ho vzkřísil; vytrhl jej z bolestí smrti, a smrt ho nemohla udržet ve své moci. 25 David o něm praví [v Žalmu 16]: `Viděl jsem Pána stále před sebou, je mi po pravici, abych nezakolísal; 26 proto se mé srdce zaradovalo a jazyk můj se rozjásal, nadto i tělo mé odpočine v naději, 27 neboť mě nezanecháš v říši smrti a nedopustíš, aby se tvůj Svatý rozpadl v prach. 28 Dal jsi mi poznat cesty života a blízkost tvé tváře mne naplní radostí.´ 29 Bratří, o praotci Davidovi vám mohu směle říci, že zemřel a byl pohřben; jeho hrob tu máme až dodnes. 30 Byl to však prorok a věděl o přísaze, kterou se mu Bůh zavázal, že jeho potomka nastolí na jeho trůn; 31 viděl do budoucnosti a mluvil tedy o vzkříšení Kristově, když řekl, že nezůstane v říši smrti a jeho tělo se nerozpadne v prach. 32 Tohoto Ježíše Bůh vzkřísil a my všichni to můžeme dosvědčit. 33 Byl vyvýšen na pravici Boží a přijal Ducha svatého, kterého Otec slíbil;
Ježíš je vzkříšený! Smrt byla poražena a nemá moc nad tím, za koho bylo zaplaceno výkupné Kristovy oběti. Tak jsme jeho chudobou, odloučením od Boha na kříži, zbohatli my, kteří věříme. Tak se ta nejhroznější událost dějin vesmíru stala nejslavnějším vítězstvím Boží lásky. Smrt je poražena. Bůh zvítězil! Kristova chudoba znamená vaše bohatství! My jsme jeho chudobou zbohatli.
- Abyste vy jeho chudobou zbohatli
- 9 Znáte přece štědrost našeho Pána Ježíše Krista: byl bohatý, ale pro vás se stal chudým, abyste vy jeho chudobou zbohatli.
Jak jsme mohli zbohatnout? Přesně stejně, jako se Ježíš stal chudým pro nás. My jsme chudí vždy byli. Od početí nás všechny, kdo tu dnes jsme, charakterizovala stejná vlastnost:
- všichni jsme zhřešili a byli jsme daleko od Boží slávy (Ř 3:23)
To byla naše největší chudoba – duchovní bída. Byli jsme od Boha kvůli svému hříchu odděleni. Byli jsme pro něj duchovně mrtví a kvůli svému hříchu jsme spěli k věčné záhubě. Ale Bůh
- Kol 2:14 Vymazal dlužní úpis, jehož ustanovení svědčila proti nám, a zcela jej zrušil tím, že jej přibil na kříž.
Byl jsi dlužník! A ve srovnání s tvým dluhem vůči Bohu jsou dluhy i u těch největších lichvářů mezi českými společnostmi, které lidem půjčují peníze, pouhá troška. Dluh za hřích totiž stojí věčný život. To je skutečná chudoba. Duchovní bída, chudoba. My jsme však kvůli Kristu zbohatli, když jsme ho přijali jako Spasitele a Pána!
Co jsme dostali?
- odpuštění
- Kol 2:13 Když jste ještě byli mrtvi ve svých vinách a duchovně neobřezáni, probudil nás k životu spolu s ním a všechny viny nám odpustil.
- Smíření
- Ř 5:11 A nejen to: chlubíme se dokonce Bohem skrze našeho Pána Ježíše Krista, který nás s ním smířil.
- Ospravedlnění
- 2K 5:21 Toho, který nepoznal hřích, kvůli nám ztotožnil s hříchem, abychom v něm dosáhli Boží spravedlnosti.
Vírou v Kristovu oběť za naše hříchy nám Bůh připočetl Kristovu spravedlnost. A tak už nejsme před Boží soudní mocí hříšníci hodní odsouzení, ale je nám připočtena Kristova spravedlnost. Jsme ospravedlněni pro věčnost ne proto, jací jsme, ale kvůli a jedině kvůli Kristu.
- věčný život
- 1J 5:13 Toto píšu vám, kteří věříte ve jméno Syna Božího, abyste věděli, že máte věčný život.
- věčnou radost
- Ju 1:24-25 Tomu pak, který má moc uchránit vás před pádem a postavit neposkvrněné a v radosti před tvář své slávy, 25 jedinému Bohu, který nás spasil skrze Ježíše Krista, našeho Pána, buď sláva, velebnost, vláda i moc přede vším časem i nyní i po všecky věky. Amen.
- V Kristu nám patří všechno!
- Ř 8:32 On neušetřil svého vlastního Syna, ale za nás za všecky jej vydal; jak by nám spolu s ním nedaroval všecko?
Pamatujete? Už jsme si ukázali, že mít něco, nějaké věci, to není to největší bohatství. Kristu patří vše, a přece to že je nesmírně bohatý spočívá především v tom, kým je: Boží Syn, který žije v nejtěsnějším vztahu lásky s Otcem. Tak i podobně my jsme Kristovou chudobou zbohatli především ne tím, co jsme dostali, ale především tím, kým nás Bůh kvůli Kristu učinil. A čím nás učinil?
- 1J 3:2 Milovaní, nyní jsme děti Boží; a ještě nevyšlo najevo, co budeme! Víme však, až se zjeví, že mu budeme podobni, protože ho spatříme takového, jaký jest.
Ale jedno je jisté: On nás proměnil, abychom měli podíl na jeho svatosti!
- Žd 12:10 … nebeský Otec nás vychovává k vyššímu cíli, k podílu na své svatosti.
Skrze víru v Krista tě bůh učinil svým dítětem. On je náš Otec. Nyní jsme pozváni na svatbu Beránkovu. Budeme stolovat s Kristem v Božím království. Jsme pozváni ke společenství s Beránkem a Bohem, abychom spolu sním kralovali na věky věků. Anděl ve vidění ukázal něco z té nádhery apoštolu Janovi. Pro naši radost je naše bohatství popsáno ve Zj 22,1-5.
- Zj 22:1-5 A ukázal mi řeku živé vody, čiré jako křišťál, která vyvěrala u trůnu Božího a Beránkova. 2 Uprostřed města na náměstí, z obou stran řeky, bylo stromoví života nesoucí ovoce dvanáctkrát do roka; každý měsíc dozrává na něm ovoce a jeho listí má léčivou moc pro všechny národy. 3 A nebude tam nic proklatého. Bude tam trůn Boží a Beránkův; jeho služebníci mu budou sloužit, 4 budou hledět na jeho tvář a na čele ponesou jeho jméno. 5 Noci tam již nebude a nebudou potřebovat světlo lampy ani světlo slunce, neboť Pán Bůh bude jejich světlem a budou s ním kralovat na věky věků.
Existuje snad na světě větší dar, než chudoba Pána Ježíše? Kéž je pro nás On ten největší dar, jaký jsme kdy dostali. Jak nesmírně jsme zbohatli Kristovou chudobou!